Taipei’de Ne Yenilir, Ne İçilir?

tarafından
155
Taipei’de Ne Yenilir, Ne İçilir?

Taipei, Tayvan’ın dördüncü büyük şehri olan aynı zamanda siyasi, kültürel ve ekonomik yönden önemli konum noktasıdır. Şehir, mutfak yönünden de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Taipei’de genellikle et ve kanatlı etler sık tüketilmektedir. Çin ve Hindistan yemeklerini sıkça içinde barındıran şehir, ilerleyen zamanla birlikte tüm dünya tatlarını da mutfağına dahil etmiştir. Taipei’de deniz ürünleri de rağbet görmektedir. Ayrıca değişik böcek türleri de tüketilir. Şehirde domuz eti tüketilir fakat restoran ve fastfood zincirlerinde dini inançlar doğrultusunda yemekler bulabilirsiniz. Taipei mutfağına yakından baktığımızda et ve et ürünleri, pirinç ve tofudur adlı yemek yemekleri öne çıkar. Tofudur adlı özel yemekleri kırmızı et ve pirinçle hazırlanır fakat genellikle tavşan eti kullanılarak masalarınızda yer bulur. Şehirde deniz ürünlerinden karides fazlasıyla tüketilir ve değişik tatlarla servis edilir. Örneğin karidesli omlet sevilen yiyecekler arasındadır ve fiyatı da oldukça uygundur. Tayvan’ın Taipei şehrine yolunuz düştüğünde tadına bakmadan geçmeyeceğiniz yiyecekleri sizler için derledik.

En ucuz Taipei uçak bileti Biletmar’da!

Taipei Yemekleri

Etli erişte

Dana etiyle hazırlanan etli erişte ülkenin en çok sevilen yiyecekleri arasındadır. Eti sevmeyenler için eriştenin etlisi dışında sebzeli olarak hazırlananları da yer almaktadır. Aynı zamanda erişteli yemeklerle ülkede sıklıkla karşılaşabilirsiniz.

Dumpling

Ülkeye özgü bu yemek bir çeşit mantıdır. Dumpling adlı yemekle birçok yerde karşılaşabilirsiniz.

Soslar

Uzak Doğu kültürüne özgü değişik tatlardaki soslarla burada da oldukça sevilmektedir. Acı, ekşi, tatlı… Damak zevkinize uygun sosların tadına bakmadan geçmemenizi tavsiye ederiz.

Kaffir limonu yaprağı

Yemek için çok tercih edilmeyen limon, yemeklerin içine farklı tat vermek amacıyla değişik baharatlarla harmanlanarak sofralarınızda yer alır.

Tayvan portakalı

Tayvan’a özgü bu portakal diğerlerinden biraz daha farklıdır. Rengi daha sarı ve tadı daha tatlıdır.

Çay

Uzak Doğu ülkelerine özgü çayın ayrı ve önemli bir yeri vardır. Özellikle ülkeye özgü olan Tieguanyin çayının mutlaka denemeniz gereken içecekler arasındadır.