Beyrut Gezi Rehberi

tarafından
224
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut gezi rehberi yazımızda, Beyrut ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Tarihi geçmişi köklü olan bu şehirde eski bina ve yapıları gezerek tarihte yolculuk yapacağınızı söyleyebiliriz.

Beyrut 5.000 yıllık eski şehirlerden bir tanesidir. Şehirde geçmiş dönemlerde Osmanlı Devleti ve diğer devletlerin ismi eserlerde belirtilmektedir. Beyrut’a yolculuğa çıktığınız vakit tarihi bilgileri okuyup, şehir hakkında bilgi edinirseniz, dolaştığınız yerlere ayrı bir anlam yükleyerek seyahatinizden keyif alabilirsiniz. Şehrin canlı olan gece hayatı ve karma yapısı ile Hristiyanların toplanmış olduğu yerlerde birçok çeşit gece kulübüne denk gelebilirsiniz. Gideceğiniz mekana önceden rezervasyon yaptırmanız ise oldukça önemlidir. Renkli sokak ve caddeleri ile Beyrut’un gece hayatı canlı bir atmosfere sahiptir.

Beyrut uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Beyrut uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Beyrut’ta Gezilecek Yerler

Beyrut Ulusal Müzesi

Birinci Dünya Savaşından sonra toplanmaya başlanılan müze 1942 yılında açılmıştır. Bu müze Lübnan’ın arkeolojik eserlerinin bulunduğu ana müze konumundadır. Antik çağada ait olan birçok eser yapılan kazı çalışmaları ile toplanıp bu müzeye sevk edildi. Bu toplanan nesneler  yaklaşık olarak 100.000 adetti. Müze içerisinde ortaçağdan kalma 1300 eserde ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzede Mısır Revival Binası Lübnan iç savaşı sırasında oldukça zarar görmüştür. Ancak binadaki koleksiyonun bir kısmı kurtarılmıştır. Bugün ise Beyrut müzesinde son restoreden sonra koleksiyon müzede yer almıştır.

El Ömer Camii

Saint John’un eski haçlı kilisesi olan bu yer 1291 yılında Memlüklerin istilası sonucu camiye çevrilmiştir. İç savaşta hasar gören bu cami restore edilmiş ve 2004 yılında tamamlanmıştır. Camiye bu ismin verilmesi ise Halife Ömer İbn El- Hattab anısına yapıldığı içindir.

Aziz Goerge Yunan Ortodoks Katedrali

Kentin en eski katedrali olan ve günümüze kavuşmayan, Anastasi Romano Bizans Katedrali’nin üzerine kurulmuştur.

Monot Caddesi

Monot caddesi Beyrut’un canlı bir caddesidir. Cadde aşağısına doğru indiğiniz zaman Mohammed Al- Amin Camisini doğru ilerliyorsunuz.

Abdel Wahap Restaurant

Çok övülen bu restoran Lübnan’ın meşhur restoranlarından biridir. Lübnan’a gelip de güzel lezzetleri bu restoranda yemeyi deneyin.

Roma Kalıntıları

Şehrin merkezinde yer alan bu kalıntılar tarih severler için merak edilen bir yer oluyor.