Astana’da Ne Yenir, Ne İçilir?

tarafından
310
Astana’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Kazakistan’ın başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma niteliğine sahip olan Astana, et kültürünün hâkim olduğu bir şehir. Havyar gibi deniz ürünlerinin de önemli bir yer tuttuğu Astana, zengin bir mutfak kültürüne sahip.

Yüzyıllar öncesine dayanan Kazak mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Türk mutfağıyla da ortak özellikler barındıran Kazak mutfağı, Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan sucuk ve ayranı da barındırmakta. Kazak mutfağında etin ayrı bir önemi vardır. Öyle ki hamur işlerinde dahi et kullanılmakta. Ülkede özellikle at eti çokça sevilmekte ve tüketilmekte.

Kazakistan’ın geleneksel içeceklerinden olan kımız ve şubatın sağlık açısından da fayda sağladığı saptanmıştır. Bu iki içecek renk olarak birbirlerine benzerlik taşımakta. Ancak kımız ekşi ve içimi ağırken şubat ise deve sütü ile hazırlanan ve içimi daha kolay olan tatlımsı bir içecektir.

Astana Mutfağı

Beşparmak

Ülkenin en meşhur yemeklerinden olan beşparmak, sebzelerle birlikte haşlanmış et ile hazırlanan bir et yemeğidir. At eti ve makarna ile hazırlanır. Mantı hamurundan yapılmış ve aynı suda haşlanmış hamur parçaları üzerine konarak servis edilir. Yemek adını elle tüketilmesinden almıştır.

Talkan

Genellikle evlerde tüketilen Talkan, darı, buğday ve mısır ile hazırlanmakta. Talkan şehrin en önemli yerel tatlarından birisidir. Bu lezzeti restoranlarda tatmanız mümkün tabi.

Kazak Mantısı

Türk mantısından farklı olarak kabak, biber, havuç gibi malzemelerden hazırlanan Kazak mantısı, Türk mantısına nazaran daha büyük olarak yapılmakta. Sirke, yağ ve pul biber ile hazırlanan bir sos ile birlikte servis edilmekte.

Lağman

Patates, soğan, biber ve havuç gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan Lağman, şehirdeki birçok restoranda lezzetini tadabileceğiniz bir hamur işidir.

Şorpa

Kentin yeme-içme kültüründe önemli bir yere sahip olan Şorpa, koyun eti, pirinç ve yoğurt ile hazırlanmakta.

Havyar

Fiyatı alternatiflerine nazaran oldukça yüksek olan havyar, sadece başkent Astana’da değil ülkenin birçok şehrinde de tüketilmekte.

Pilav

Astana’da pirinç de önemli bir yere sahip. Pirinçle hazırlanan pilav, genellikle etle servis edilmekte.

Bavursak

Ülkede özel günlerde ve kutlamalarda ikram edilen bavursak, tereyağı, kaymak ve süt ile hazırlanmakta. Ülkenin en meşhur tatlılarından olan bavursak kızarmış hamurdan yapılmakta. Çelpek adıyla da anılır.