Saraybosna Gezi Rehberi

tarafından
256
Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna Gezilecek Yerler

Balkanların kendine has özellikleri ile dikkat çeken şehirlerinden birisi olan Saraybosna’da gezilecek pek çok önemli yer bulunmaktadır. Sadece yakın tarih olan Osmanlı Devleti için değil, önceki dönemlerden dahi pek çok eser ve yapı günümüze kadar Saraybosna sınırları içerisinde gelmeyi başarmıştır. Bu bakımdan şehir ziyaretlerinde kişiler kendi zevk ve beğenilerine göre uygun bir gezi planı yaparak kenti dolaşması mümkündür.

Saraybosna’da Nereler Popüler?

Şehirde en çok gezilen yerlerin başında Başçarşı gelmektedir. Osmanlı Devleti’nden alışık olduğumuz klasik Pazar tiplerinden birisi olan Başçarşı, pek çok yerel ürün için de ziyaret edilen bir yerdir. Üstelik buluşma noktası olarak da kullanılan Başçarşı, kişilerin dinlenebileceği pek çok mekana da sahip.

Ferdadiye Caddesi ise kentin alışveriş ve gezmek denildiğinde akla ilk gelen yeri. Cadde boyunca çok ünlü markaları bulabileceğiniz gibi yemek yemek ya da bir şeyler içmek için de yine birbirinden farklı konseptteki yerleri tercih edebilirsiniz. Tarihi ya da dini yapıları gezmek isteyenler için ise ilk başlangıç noktası Saraybosna Katedrali olmalı. Bölgenin en büyük katedrallerinden birisi olan Saraybosna Katedrali, ihtişamıyla cazibe merkezlerinden birisi. Şehrin sembol yerlerinden bir diğeri ise Kurtuluş Meydanı. Meydanda yer alan devasa satranç tahtası ise keyifli maçlara ev sahipliği yapıyor. Üstelik meydanda bir de Ortodoks Katedrali bulunuyor.

Şehrin en önemli tarihi yerlerinden birisi ise Latin Köprüsü. 1. Dünya Savaşı’nda etkisi oldukça fazla olan bu yer hala ayakta kalmayı başarmış durumda. Savaşın başladığı bu nokta, pek çok dünya insanı için de görülecekler listesinde bulunuyor. Savaşla ilgili bir diğer nokta ise Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı. Savaşın izlerinin görülebileceği bu yer de yine görülmeye değer yerler arasında. Bu yerlerin dışında; Hünkar Camisi, Yaşam Müzesi, Padovanskog Katolik Kilisesi, Sarayevka Pivara (Saraybosna Bira Binası), Belediye Binası da gezi rotalarına dahil edilmesi gereken yerler arasında.