Priştine’de Ne Yenilir, Ne İçilir?

pristine-yemekleri

Priştine uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Priştine uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kosova’nın başkenti Priştine, tarihinde Türkiye ile ortak bağlara sahip olduğu için mutfak kültüründe de bu izleri görebilmek mümkün. Priştine’yi ziyaret eden kişiler tanıdık lezzetlerin özel versiyonlarını kolayca tadabilir.

Priştine’de Meşhur Yiyecekler Neler?

Bölgeye giden kişinin ilk tercihlerinden birisi Kebap oluyor. Kebap Türkiye’de bilindiği gibi döner tarzında olmadığı gibi köfte türünde bir yiyecek. Bu bakımdan bu ayrıntıyı bilmeyen pek çok kişi meşhur bir kebap geleceğini düşünse de ızgarada pişirilmiş bir köfte sunuluyor. Bölgeye özel lezzetlerden bir diğeri ise pljeskavica. Yine farklı bir köfte türü olan pljeskavica, standartların biraz üzerinde. Klasik köftelerden çok daha büyük bir şekilde yapılan pljeskavica üstelik sadece kıyma ve baharatlar değil biber ve peynir gibi farklı yiyeceklerin de dahil edilmesi ile farklı bir aroma sunuyor. Türkiye’de çok fazla sevilmese de kentin en popüler lezzetlerinden bir diğeri lahana salatası. Salata ve lahana sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bu özel lezzet üstelik özel soslar eşliğinde servis ediliyor.

Balkanların en popüler yiyeceklerinden birisi olan börek bu kent için de ayrı bir yere sahip. Arnavut böreği ve diğer pek çok börek türünü burada tadabilirsiniz. Bu lezzetlerin yanı sıra kente gidildiğinde tadılması gereken diğer yiyecekler; trileçe tatlısı, kahve, elbesan tava ve kuru fasulye.

 

Biletmar:
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.