Kopenhag’ta ne yenir, ne içilir?

tarafından
214
Kopenhag’ta ne yenir, ne içilir?

Kopenhag’ın tipik bir İskandinav mutfağı vardır. Doğal sebzeler, patates ve deniz ürünleri oluşturuyor. Kopenhag’da da bunlar bol bol bulabilecekleriniz arasında. Restoranların birçoğunun organik menüsü var.  Şehir, 15 tane Michelin yıldızlı dünyaca ünlü restorana sahip. Bu restoranlar, gurme meraklıları için yerel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfağından seçmeler sunuyor. 2010 yılından bu yana dünyanın en iyi restoranı seçilen “Noma Restoran” bu konuda başı çekiyor. “Formel B”, “Kadeau”, “Kiin Kiin”, “Kokkeriet” restoranları ise diğer ünlü isimlerden bazıları. Danimarka pastane ürünleri ile de meşhur. Kopenhag’a gitmeden önce lezzetlerini tanımakta yarar var:

Kopenhag Yemekleri

Laks (Somon balığı)

En popüler balık Laks adı verilen somon balığıdır.Danimarka deniz kenarı bir ülke olduğu için bu ülke ve Kopenhag’da ağırlıklı olarak balık türleri bulabilirsiniz.

Rejer (Karides)

Kopenhag’da deniz ürünlerinde somon balığından sonra rejer adı verilen karides çok tüketilir.

Rogn (Havyar)

Kopenhag mutfağında havyar severler için lezzetli havyarlar bulabilirsiniz.

Jomfruhummer (Istakoz)

Istakoz, deniz mutfağının önemli bir besinidir. Özellikle liman ve çevresindeki restoranlarda ıstakoz, havyar tarzı deniz ürünleri bulabilirsiniz.

Gule aerter

Sarı bezelyeden yapılan bir tür çorbadır Gula aerter.

Millionbof

Geleneksel Kopenhag yemeklerinden biri de makarna ya da pürenin üzerine biftek parçalarının konulmasıyla yapılan bir yemek türüdür.

Braendende Kaerlighed

Taze süt ve tereyağıyla yapılan pürenin üzerine jambon ve soğan katılır.