Kişinev’de Ne Yenilir Ne İçilir

Kişinev'de ne yenilir ne içilir?

Kişinev’de Ne Yenilir Ne İçilir?Yerel mutfağının yanı sıra dünya mutfağından da lezzetleri göreceğiniz Kişinev mutfağı, denenmesi gereken tatlarla dolu.

Moldova Cumhuriyeti’nin hem kalabalık şehri hem de başkenti olan Kişinev, turistik yerlerdendir. Verimli topraklara sahip olmasından sebze ve meyve üretiminde başarı sağlar. Organik ürünlerde yemeklere olduğundan daha güzel lezzet katar. Kişinev Moldova’nın önemli ekonomik şehridir. Finans ve ekonomik kuruluşlar Kişinev’de bulunur.

Kentin mutfağında yer alan birçok lezzet Türk mutfağı ile benzerlik taşır. Buna en  güzel verilecek örnek sarmadır. Bölgede sarmalı olarak adlandırılan yaprak sarması oldukça doyurucudur.

Ülke için önemli konuma sahip şehrin geleneksel yemeklerini sıraladık.

1 – Mamaliga

Kişinev’in en meşhur yemeği mamaliga, mısır unundan yapılan bir yemektir. 1,5 su kaynatıldıktan sonra üzerine mısır unu dökülür. Piştikten sonra bir de fırına verilir ve üzerine yağ sosu ilave edilir.

2 – Şarap

Moldova’nın genelinde şarap üretimi yapılmaktadır. Özellikle turistler şarap çeşitlerine yoğun ilgi göstermektedirler. Bağların ve bahçelerin fazla olması şarap üretiminin de artmasına sebebiyet vermiştir. Kişinev’in en ünlü içeceği diyebiliriz.

3 – Racitura

Tavuk yemeği olan Racitura, patates ve mevsim sebzelerinden oluşturulur.

4 – Manca

Ülkemizde Rize, Kırklareli gibi illerde yapılan mancanın ana malzemesi patlıcandır. Mısır unundan sonra en çok tüketilen patlıcan ve koyun etidir.

5 – Koyun Çorbası

Koyun etinin bol baharatlar ile buluştuğu çorba, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdendir.

6 – Çoban Salatası

Yemeklerin yanında mutlaka masaya gelen salata, bizdeki salata ile aynıdır. İçerisinde domates, biber, soğan, maydanoz, yağ ve tuz bulunduruyor.

7 – Meyve Kompostosu

Kişinev’de bol bol meyve bahçesi olduğu için insanlar meyvelerin kompostosunu yapmaktadırlar. Restoran ve cafelerde de farklı komposto tatlarını görebilirsiniz.

Biletmar:
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.