Helsinki’de Ne Yenir?

tarafından
176
Helsinki’de Ne Yenir?

Helsinki’de ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Finlandiya’nın en güzel restoranları başkenti Helsinki’de bulunmaktadır. Gelin bu lezzetlere birlikte bakalım.

Helsinki’de lezzetli birçok yemek çeşidi bulunmaktadır. Bu yemek çeşitlerini Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’de tatmanızı öneririz. Çünkü şehirde genel olarak yemekler İsveç ve Rus mutfağından esinlenerek yapılmaktadır. Deniz ürünleri ise Helsinki mutfağının olmazsa olmazları içerisindedir. Şehirde Vanha Kauppahalli adında bir balık pazarı bulunuyor. Bu pazarda binbir çeşit balık türleri bulunmaktadır. Bu pazardan hem balık ekmek yiyebilir hem de beğendiğiniz balıkları satın alabilirsiniz. Deniz ürünlerinin sadece kızartması olmamakla birlikte kızartması, kaynatılması, tuzlanması gibi çok farklı yöntemler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Yemeklerin bazıları da mevsimine göre yapılmaktadır. Örneğin kasım aylarında ren geyiği, ekim aylarında ise ördek yemekleri yapılmaktadır. Diğer aylarda bu meşhur yemekleri yiyemezsiniz. Temmuz ve ağustos aylarında ise böğürtlen, somon, çilek gibi yiyecekleri tadabilirsiniz.

Helsinki uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Helsinki uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şehre gitmeniz için en ideal aylar mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Eğer kış aylarını seviyorsanız şehirde kış ayları olmasından daha ılık geçmektedir.

Şehirde ki restoranlarda yemek fiyatları biraz pahalı olsa da uygun olan yemekler fast-food yemekleridir. Özellikle öğrenciler en çok fast food yemeklerini tercih etmektedirler. Şehirde yenilen yöresel lezzetteki yemekler ise;

Helsinki Yemekleri

Somon

Kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilmesi çok sevilen yiyecek somon, Helsinki’nin vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi oluyor.

Hernekeitto

Yemeklerden önce çorba içmek isteyenler için Hernekeitto mükemmel bir çorba çeşididir. Bu çorba çeşidi bizim mercimek çorbamıza benzemektedir. Özellikle et yemeklerini sevmeyenler için bu çorba ideal bir yemektir.

Ringa Balığı

Şehirde deniz mahsullerinin fazla tüketildiğinden bahsetmiştik. Ringa balığı da bu lezzetlerden bir tanesidir. Bu balık yemeği daha çok akşam ve öğle yemeklerinde tüketilmektedir.

Kızarmış Jambon

Kentte hemen hemen her restoran mekanında kızartılmış Jambon’a denk gelebilirsiniz. Helsinki’de bu lezzet bir ayrı güzel olmaktadır.

Yaban Mersini

Ülkemizde çok gördüğümüz yaban mersini yiyeceği Helsinki’de tatlılarda sıkça kullanılan bir lezzet oluyor. Özellikle tatlıları süsleme amaçlı kullanılan bu tat insanlar tarafından da çok seviliyor.