Floransa’da ne yenir, ne içilir?

floransa-yemekleri

İtalyan ve dünya mutfağını içerisinde barındıran Floransa yemek kültürü, Yunan ve Romalılar’dan etkilenen zengin mutfaklar arasında yer almaktadır. Yemeklerini zengin kılan sızma zeytinyağı ile ünlenen İtalyan mutfağı, Toskana bölgesinde işlenen zeytinler sayesinde gelişmiştir. Toskana Bölgesi’nde basit tariflerle yoğun çaba harcamansı sonucu sınırsız yemek yapılabilmektedir. Florans’daki bir başka kültür ise, oturup oturulmadığına göre fiyatların farklılık göstermesidir. Yemek yerken yanında içecek olarak su tercih edilen şehirde, yerel şaraplarda oldukça rağbet görmektedir.

En ucuz Floransa uçak bileti Biletmar.com’da!

Floransa Yemekleri

Pappa Al Pomodoro

Bir çeşit ekmek ve dometes çorbası olarak bilinen Pappa Al Pomodoro, Şehrin en çok tercih edilen yöresel yemeklerindendir. Domateslerin taze olduğu dönemlerde yapılan bu yemek, çorba olarak iyi bir tercihdir. Zeytinyağıyla ünlü olan bu şehirde, tabi ki yemeklerin içerisinde zeytinyağına rastlamak da kaçınılmazdır. Bununla birlikte içerisinde adeta bir vitamin deposu olan sarımsak da bolca bulunur.

Affettati Misti

Soğuk olarak dilimlenmiş et olan Affettati Misti ise, Şehrin en popüler yemeği olarak bilinen bir çeşittir. İtalyan mutfağının yöresel yemeklerinden olan bu tür, başlangıç yemeği olarak tercih edilmektedir.

Fettunta

Floransa’nın bir başka başlangıç yemeği olarak yenilen Fettunta, Zeytinyağı ile kızarmış ekmekten yapılmaktadır. Memleketin en ünlü yetiştirilen türü olan zeytinyağı, yine bu yiyecekte de kullanılması dolayısıyla, zeytinyağının yeni yapıldığı dönemde hazırlanır. Florana’da zeytinyağının yapıldığı dönem ise Kasım ayıdır.

Panzenella

Şehrin bir başka yöresel yemeklerinden olan Panzella ise, ana yemekler katogorisinde yer almaktadır. Halk dilinde ekmek salatası olarak bilien bu yemek, tuzsuz ve taze ekmekten yapılan bir salata türüdür. Tadlandırıcı olarak sirkenin kullanıldığı bu yemekte, Floransa’nın yemek yerken en çok kullandıkları yerel şaraplar tercih edilir.

Frittata di Carcio fi Tortino

Floransa yemeklerinden bir diğer ana yemek çeşidi olan Frittata di Carcio fi Tortino, klasik enginarlı pay’dır. Ücret bakımından oldukça uygun bir yemek olan bu çeşit, aynı zamanda çok da sağlıklıdır. Bu yüzden Floransa’nın en çok tercih edilen yemeklerinden biridir.

Castagnaccio

Floransa’nın tatlı olarak en çok tercih ettikleri çeşit ise, Castagnaccio’dur. Bunun en önemli sebebi ise, bölgede kestane yetiştiriciliği yapılmasıdır. Çünkü bu tatlı kestanelerden oluşan bir yiyecektir.

 

Biletmar:
İlgili Gönderi
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.