Diyarbakır Gezilecek Yerler

diyarbakır

Diyarbakır içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özellikle de bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Bu sanat ve bilim şehrini şehri gezmek için Diyarbakır uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Diyarbakır Gezilmesi Gereken Yerler

Diyarbakır Surları

Diyarbakır gezilecek yerler listemize Diyarbakır surları ile başlıyoruz.Yapım tarihi tam olarak bilinmese de M.Ö. 349 yılında Bizanslılar tarafından yenilenmiştir. Surların bu kadar önemli olmasının nedeni ise Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru olmasıdır.

Malabadi Köprüsü

Şarkılara konu olan köprü, Batman çayı üzerinde yer alır. Dünya’daki bütün taş köprüler arasında en geniş kemere sahip olanıdır. Fotoğraflardan çok farklı olarak, gidip üzerine çıkıldığında size eşsiz duygular bahşedecektir.

Diyarbakır Ulu Cami

Anadolu’nun, hatta Dünya’nın en ski camilerinden birisidir. 639 yılında Araplar tarafından alınan şehirde bulunan bu dev yapının, kilise iken camiye çevrildiği düşünülmektedir. Diyarbakır gezisinde asla es geçilmeyecek en önemli yerlerden birisidir.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır gezilecek yerler listemizde bir başka yer Hasan Paşa Hanı. Ulu Cami’den hemen çıktıktan sonra biraz soluklanmak, ya da güzel bir kahvaltı yapmak için soluğu Hasan Paşa Hanı’nda alabilirsiniz.

Mar Petyun Keldani Kilisesi

Dışarıdan gördüğünüzde mimarisi ile ilginizi çekecek kilise, içeriye girdiğinizde ise sizi mistik havası ile sarıp sarmalayacak. Özellikle Diyarbakır’ın sıcağından kaçıp kurtulmak için güneşin en tepede olduğu saatlerde bir mola yeri olarak da görebilirsiniz.

Sülüklü Han

Restore edildikten sonra bir açık hava kahvesi olarak kullanılmaya başlayan han, Diyarbakır’ın en hareketli, ama bir o kadar da durağan yerlerinden birisi. Hana gidecek olursanız da sizi meşhur ceviz reçeli ve menengiç kahvesi sürprizleri bekliyor olacak.

Mesudiye Medresesi

Anadolu’nun ilk üniversitesi olma özelliğine sahip olan medrese, Melik Mesud tarafından yaptırıldığı için bu isimle anılmaktadır. Neredeyse ilk günkü gibi ayakta kalabilmiş olan medrese, bugün bile bir çok üniversite binasının yapımına rol model olarak alınmıştır.

Behram Paşa Camii

Mimar Sinan eserlerinden birisi olan cami, özellikle çok süslü minberi ile ün yapmıştır. Ziyaretiniz esnasında ayrıca etrafındaki ilginç hava ile içinizi ferahlatacak, kısa süreli de olsa bir huzur verecektir.

Ziya Gökalp-Ahmed Arif-Cahit Sıtkı Tarancı Müzeleri

Edebiyata, şiire ve okumaya biraz meraklı iseniz, Diyarbakır’da bulunan bu 3 dev ismin müzeleri kapılarını açmış sizleri bekliyor olacak.@

Biletmar:
İlgili Gönderi
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.