Berlin ne yenilir ne içilir ?

berlin

Schnitzel Holstein

Klasik Berlin şinitzeli dehşet verici bir şekilde inek memesinden yapılabilir, fakat sadece birkaç cesur Alman bugünlerde bunu yiyor. Başka şehirlerde pane ve kızarmış et moda olsa da siz 19. yüzyılda Alman diplomat Friedrich von Holstein için fantezi restoran Borchardt ile canlandırılmış Schnitzel à la Holstein’i deneyin. O maceracı bir gurme olmalı ki geleneksel dana şinitzeli hamsi, kızarmış yumurta ve kapari ile birleştirmiş.

Döner Kebab

70’lerin başında Türk mülteci Kadir Nurman’ın döneri bulmasıyla karşı konulmaz bir yemek haline gelen Türk eti ve salata, önceleri tabakta servis edilirken daha sonra lavaş veya ekmek içine koyulmaya başlandı. Günümüzde döner Berlin’deki Türk nüfusunun da etkisiyle şehirdeki popüler lezzetler arasında yer almakta. Ayrıca eğlence düşkünlerinin geceleri atıştırmak için tercih edebileceği ucuz ve ideal bir yiyecek alternatifi.

Eisbein (Kızarmış Domuz Butu)

Alman mutfağı butun kralı sayılan domuz üzerine odaklıdır. Berlin’de domuzdan yapılan yemeklere “eisbein,” adı verilmekte olup bu tür yemekler birkaç saat kaynatılarak veya buharda pişirilerek alman usülü lahana turşusu ile pembe bir ışıltı kazanır. Genellikle patatesle servis edilen kızarmış domuz butu, patates püresiyle de yenilebilir.

Currywurst

Bu Berlin klasiği; yerel Herta Heuwer’ın ketçap, Worcester sosu ve ’49 adlı köri tozunun karıştırılmasıyla hazırlanır. Kendi özel çatalı (currywurst çatalı) bulunan Currywurst şehrin simgelerinden biridir. Tamamen buna adanmış bir müze bile mevcuttur ve Hamburg ile rekabet etmektedir. Almanların favori yiyeceği olan Currywurst, kızarmış domuz sosisinin üzerine ketçap ve köri sosu dökülerek servis edilen bir tür atıştırmalıktır.

Ketwurst

“Ketçap” ve alman sosisi anlamına gelen “wurst” kelimelerinin kısaltmasından oluşan, Ketwurst adı verilen ketçaplı sosisli sandviç, Berlin’in ünlü yiyeceklerinden biri. GDR döneminden kalma şehrin birkaç gizli noktalarında bu yiyeceği bulabilirsiniz.

Senfeier

Klasik büyükanne yemeği “senfeier” ya da diğer adıyla mantarlı yumurta Berlin’in popüler yemeklerinden biri. Püre ve mantarlı krema sosla servis edilen haşlanmış yumurtadan yapılan yemek Berlinlileri adeta çocukluğuna geri götürür. Bu yemeği şehrin her mekanında rahatça bulabilirsiniz, özellikle Kantine’de şef Tim Raue’nun tarifini denemenizi öneririz.

Biletmar:
İlgili Gönderi
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.