Belgrad Gezi Rehberi

tarafından
221
Belgrad Gezi Rehberi

Tuna ve Sava nehirlerini kavuşturan bir şehir, Belgrad. Günümüz turizm başkentlerinden biri olan Belgrad, yemyeşil doğası ile adeta bir huzur başkenti.

Belgrad’ın eşsiz kültürel dokusunu ve doğasını, Stari Grad, Savamala, Skadarlija, ve Zemun bölgelerini gezerek keşfedebilirsiniz. Merkezdeki çoğu yere yürüyerek gezmeniz mümkün. Peki, Belgrad’ta nereler gezilmeli? Nereler ziyaret edilmeden geri dçnülmemeli?

Belgrad Gezilecek Yerler

Republic Square

Republic Square (Cumhuriyet Meydanı) şehrin ünlü Knez Mihailova Caddesine oldukça yakındır. Meydanın tam ortasında at üzerinde güneye bakan Prens Mihailo Obrenović heykeli bulunmakta. Heykel, 1882 yılında yapılmış. Aynı zamanda Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze’de bu meydanda bulunmakta.

Knez Mihailova Caddesi

Şehrin en ünlü caddelerinden olan Teraziye Caddesinden başlayıp Kalemegdan’a kadar uzayan bir caddedir. Cadde bütün canlılığıyla İstanbul’daki İstiklal Caddesini andırmakta.  Doğu Avrrupa^nın en güzel caddeleri listesi arasında üst sıralarda olan cadde yayalar için olmazsa olmaz niteliğindedir. Cadde üzerinde birçok kafe, restoran ve butik dükkânlara uğrayabilmeniz mümkün.

Kalemegdan

Belgrad’a gelip Kalemegdan’ı görmeden geri dönmek olmaz elbette. Gözlerinize bir ziyafet sunacak parkları ve etkileyici tarihi dokusu ile Kalemgdansizlere Belgrad’ı seyre dalma imkânı sunmakta. Sırpların Kalemegdan olarak adlandırdığı Belgrad Kalesi, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada heybeti ile beklemekte. Kale, geniş yeşil alanıyla, yürüyüş yollarıyla ve meydanlarıyla şehrin en gözde mekânlarından.

Savamala

Sava Mahallesi anlamına gelen Savamala surların dışına kurulan ilk yerleşim yerlerinden birdir. Şehrin son yıllarda giderek yükselen değerlerinden olan Savamala, Sava nehri kıyısından, Kalemegdan ve Kosancicev Venac arasında uzanmakta.

Zemun

Tuna nehri boyunca uzanan, Kalemgdan’ın tam karşısında olan Zemun Bölgesi, şehrin diğer ilgi çeken noktalarından birisidir. Zemun, hoş cadde ve sokaklarıyla ziyaretçilerine güzel bir vakit geçirme olanağı sunmakta. Zemun’da bulunan Usce Kulesi, Zemun ve Belgrad’ın eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz en iyi adreslerden bir tanesi. Ayrıca Nehir manzarasıyla damağınıza bir ziyafet sunan Reka Restoran’a uğramayı unutmayın.

Ayrıca, St.Sava Ortodoks Kilisesi, Tašmajdan Parktaki St. Mark Kilisesi, Sırbistan Ulusal MüzesiEtnografya MüzesiNikola Tesla Müzesive African Museum da Belgrad’ta görmeniz gereken diğer önemli noktalardan…