Amman Gezi Rehberi

tarafından
178
Amman Gezi Rehberi

Amman gezi rehberi yazımızda, Amman ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Turistik yerleri ile tatil severler kitlesini kendine çekmeyi başaran şehir, önemli turistik değere sahiptir.

Amman Ürdün’ün gözde şehridir. Yüz ölçümü olarak büyük olan kent, farklı iklim koşullarının da yaşanmasına sebep olmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan kentte, çöl ikliminin de hakimiyeti görülür. Sıcak olan havanın etkisiyle geceleri şiddetli rüzgarlar çıkmaktadır. Amman yılın her ayında ziyaret edilmeye uygun bir şehirdir. Kentin geçmiş dönemlere dayanan tarihi yapıları görülmeye değer. Yedi tepe üzerinde kurulmuş şehrin kalesi bu tepelerden birinde yer alıyor.

Amman’a tatil için seyahat etmişseniz, tarihi yapılarını gezip görmeden şehirden ayrılmamanızı öneririz.

 1 – Amman Kalesi

Şehrin en eski tarihi yapılarından birisi Amman kalesidir. Amman kalesi yıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. L şeklinde olan tepenin üzerinde kurulu kale, sadece Ürdün’ün değil Dünyanın da en eski yapılarından birisidir. Kalenin bulunduğu bölgenin özel bir yer olmasının sebebi ise halen kalenin çevresinde yerleşimin bulunmasıdır. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman kalenin  bulunduğu tepede cilalı taş devrinden beri yerleşim yeri olduğu tahmin ediliyor. Amman kalesinin, Bizans, Roma ve Emevi kültürüne ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

2 – Kral I. Abdullah Cami

Şehir meydanında yer alan cami 20. yüzyılda yapılmıştır. Cami şehrin adeta simgesi konumundadır. Caminin yeşil kubbesi şehrin farklı noktalarından görülüyor. 7 yıl süren cami inşasından sonra cami 1989 yılında açılmıştır. Bu muazzam yapı adını Ürdün Kralı I. Abdullah’tan almıştır.

3 – Amman Roma Tiyatrosu

Tarihi tiyatronun 2. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Tiyatro 6.000 kişilik kapasiteye sahiptir. 3 bölümden oluşan antik tiyatro, günümüzde önemli gösterilerin burada gerçekleştirilmesine izin veriyor.

4 – Rainbow Street

Rainbow Street, şehrin hediyelik eşya ve simgelerinin satıldığı, cafe ve restoranların olduğu, kalabalık bir yerdir.