Almatı Gezi Rehberi

almatı rehberi

Orta Asya’nın en modern şehri olarak kabul edilen Almatı, Kazakistan’ın da en büyük şehri ve aynı zamanda eski başkentidir. Her ne kadar başkentlik unvanını 1997’de Astana’ya kaptırmış olsa da Almatı, Kazakistan’ın hâlâ en büyük şehri ve finansal merkezi olarak kabul edilmekte.

Almatı ismi şehirde bulunan binlerce çeşit elma ağacından gelmektedir. Elmanın başkenti olarak kabul edilen Almatı, çarpık yerleşmenin son derece sıfıra indirgendiği adeta kalemle çizilmiş hissi veren bir şehirleşmeye sahip. Daha çok kış turizmine hitap eden Almatı, Kasım ve Nisan aylarında kadar kar turizmi severler için ideal bir seçenek.

Almatı’da Gezilecek Yerler

Panfilov Park

İçerisinde çeşitli heykelleri görebileceğiniz Panfilov Parkı,  Moskova dışında Naziler ile yapılan savaşta ölen asker Panfilov anısına bu ismi almıştır. Park, geniş yeşil alanıyla, yolu Almatı’ya düşen doğaseverlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Yeşil Pazar

Panfilov Parkı’nın 5 dakikalık bir mesafede uzağında olan Yeşil Pazar, önceden sebze meyve satılan bir pazar olduğu için adını Yeşil Pazar olarak almıştır. Günümüzde ise meyve sebze dışında da Orta Asya’ya özgü birçok geleneksel ürünleri bulabileceğiniz mutlaka ziyaret edilesi yerlerden biri olarak, Yeşil Pazar alışveriş için sizleri beklemekte.

Arasan Hamamı

Rus hamamı, Türk Hamamı gibi deneyimleri yaşayabileceğiniz bu hamam içerisinde yüzme havuzu da barındırmakta. Panfilov Parkı’nın tam karşısında konumlanana bu güzel hamam kültürel hazzınıza eşlik edecek.

Zenkov Katedrali

Dünyadaki tek ahşap katedral olması muhtemel olan bu bina Panfilov Parkı’nın içerisinde yer almaktadır. Bu yapıyı özel kılan tek unsur, elbette sadece ahşap bir yapı oluşu değil, yapım esnasında hiç çivi kullanılmamış olması da yapıyı hayli özel kılmakta. Rus mimarisi ile inşa edilen yapı, 1911 yılında meydana gelen depremden hiç hasar almadan çıkmış. Bu sebeple katedralin Tanrı tarafından korunduğunu inanılmaktadır.

Merkez Camii

Ülke nüfusunun yüzde 70’ini Müslümanların oluşturduğu Kazakistan’da camiler de önem arz etmekte. Yapımı 1999 yılında biten Merkez Camii, Almatı’nın ihtişamlı yapılarından birisi olmasının yanında üzerinde Türk esintilerini de barındırmaktadır. Merkez Camii Kazakistan’ın en büyük camisi olma unvanına da sahip.

Chimbulak Kayak Merkezi

2220 rakımlı kayak merkezine karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Trafik yoğunluğu olmadığı takdirde şehir merkezinden kayak merkezine ulaşım 40 dakika sürmekte. Ilıman havası ile sakinlik veren kayak merkezi, Almatı’yı kış aylarında ziyaret etmeyi düşünenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Biletmar:
İlgili Gönderi
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.